28 września, 2023

Friends with benefits – zalety i wady. Co to jest?

Od dłuższego czasu w sieci coraz częściej możemy przeczytać o stosunkowo nowej formie relacji. "Friends with Benefits", bo o niej mowa, stanowi alternatywę dla tradycyjnego związku. Ale czym tak naprawdę jest friends with benefits po polsku? Na czym polega i czy niesie ze sobą więcej korzyści czy strat? Zapraszamy do lektury. W Polsce samo określenie "Friends with Benefits" jest stosunkowo nowe i nie ma jednoznacznego polskiego odpowiednika. Niektórzy używają zwrotu "przyjaźń plus" lub "przyjaciele z korzyściami", choć w internecie znajdziemy najczęściej skrót fwb. Co to znaczy dla obojga znajomych będących w tego typu relacji? Czym jest friends with benefits i czy niesie dla związanych tą relacją osób same korzyści? Zanim odpowiemy na powyższe pytania, zastanówmy się, czym jest fwb?

Friends with benefits co to znaczy?

Zastanawiając się nad kwestią “fwb co to znaczy” możemy trafić na polskie, dosłowne tłumaczenie “przyjaciele z korzyściami”. Wspomniany akronim określenia friends with benefits, to luźna relacja oparta tylko i wyłącznie na seksie. Friends with Benefits obejmuje zatem intymne kontakty między dwójką osób bez romantycznych zobowiązań. A to oznacza, że mogą oni cieszyć się relacją fizyczną bez oczekiwania na zaangażowanie emocjonalne. Najprościej odpowiadając na pytanie friends with benefits co to jest, śmiało można powiedzieć, że to rodzaj układu, który bazuje przede wszystkim na przyjaźni i fizycznym zadowoleniu. Mało tego, partnerzy mogą jednocześnie prowadzić kilka relacji FWB nawet przez dłuższy okres czasu.

Dla osób szukających relacji typu friends with benefits Warszawa czy też w większych i mniejszych miastach na całym świcie doskonałym rozwiązaniem mogą być popularne aplikacje, takie jak Tinder. Ze względu na duże możliwości jakie dają, komunikatory tego rodzaju mogą być ułatwieniem w znalezieniu odpowiedniej osoby z podobnymi oczekiwaniami. Należy jednak zawsze pamiętać, że w tego typu relacjach bezpieczeństwo i zgodność wzajemnych oczekiwań są najważniejsze.

Tinder fwb – zalety

Brak presji i zobowiązań

Jedną z największych zalet FWB jest brak presji i zobowiązań związanych z tradycyjnym związkiem. Osoby uczestniczące w relacji Friends with Benefits mają możliwość czerpania przyjemności z seksu i bliskości bez konieczności angażowania się emocjonalnie. 

To idealne rozwiązanie dla osób, które: 

-cenią sobie niezależność, 

-nie chcą ograniczać się w swobodnym umawianiu się,

-pragną skorzystać z intymności na zasadach, które im odpowiadają. 

Realizacja fantazji seksualnych

Kolejną zaletą jest możliwość eksplorowania swoich potrzeb i fantazji seksualnych w bezpiecznym i zaufanym środowisku. Relacja FWB może służyć jako eksperymentalne pole doświadczalne, w którym każdy z partnerów może zaspokoić swoje pragnienia, jak również najskrytsze fantazje bez skrępowania.

Jasne zasady

Ważną kwestią i zaletą zarazem w relacji Friends with Benefits jest klarowność oczekiwań obu stron. Aby relacja spełniała swoje funkcje i dostarczała zadowolenie obojgu partnerom ważne jest uprzednie omówienie granic, zasad i wzajemnych oczekiwań. Dzięki temu partnerzy opierając relacje jedynie na doznaniach fizycznych unikną nieporozumień.

Relacja fwb – wady

Jak każda forma relacji również omawiana relacja Friends with Benefits ma swoje wady. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można zagrożenia związane z zaangażowaniem emocjonalnym przez jedną ze stron, jak również brak poczucia stabilności.

Emocjonalne przywiązanie do drugiej osoby

Mówi się, że nie istnieje przyjaźń między mężczyzną a kobietą, ponieważ zazwyczaj w trakcie trwania przyjaźni u jednej ze stron rozwija się więź emocjonalna. Zdarza się, że w przypadku relacji FWB istnieje również duże ryzyko, że jedna ze stron może zakochać się lub rozwinąć emocjonalne przywiązanie do drugiej osoby. Tymczasem ta nie jest zainteresowana jakimkolwiek zaangażowaniem. Nierównowaga i różne oczekiwania kochanków mogą prowadzić do bolesnych rozczarowań i zranionych uczuć.

Brak równowagi 

Sporą wadą jest również trudność w utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a związkami FWB. Wyobraź sobie, że jednocześnie prowadzisz kilka podobnych relacji fwb, że sporo czasu poświęcasz na wyszukiwanie kobiet o podobnych preferencjach. Wyobraź sobie, że kilka wieczorów w tygodniu poświęcasz na tego typu relacje, a w pozostałe doskwiera Ci samotność i brak stabilizacji. Być może na początku tego rodzaju relacje mogą być atrakcyjne i sprawiać Ci wiele frajdy, jednak czy na dłuższą metę nie będą trudnością? Z badań przeprowadzonych na osobach prowadzących relacje fwb wynika, że osoby uczestniczące w tego typu kontaktach mogą napotkać trudności w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, a także odczuwać silne poczucie osamotnienia.

Układ fwb podsumowanie

Podsumowując. Relacje Friends with Benefits są formą alternatywną dla tradycyjnego związku, w którym dwie osoby czerpią przyjemność z intymności i bliskości bez oczekiwania na zaangażowanie emocjonalne. Pomimo wielu zalet, jakie niepodważalnie związane są z tego rodzaju relacją, kontakty fwb mogą być trudne do utrzymania ze względu na ryzyko zranionych uczuć. Jeśli jednak pragniesz niezależności, masz silną potrzebę rozwijania swoich fantazji seksualnych i zależy Ci na luźnej relacji bez zobowiązań, niewątpliwie fwb może być dla Ciebie atrakcyjną opcją.

podryw przez internet poradnik 2023r.
Udostępnij ten artykuł

Kategorie wpisów na blogu

pfofesjonalna wiedza

Więcej Artykułów